17 inhemska energibolag, bl.a. Oy Herrfors Ab, har idag grundat Liikennevirta Oy, ett laddningsoperatorbolag för elbilar. Tack vare det nya bolaget kan elbilister ladda sin bil var som helst i Finland där det finns en laddningspunkt som är försedd med Virtapiste-tecknet.

I och med att elbilarna blir vanligare förutsätts det ett täckande laddningsnät, hittills har ett av hindren varit att det är så glest mellan laddningspunkterna. Det nu grundade bolaget kopplar ihop olika ägares laddningspunkter till ett gemensamt Virtapiste-laddningsnät.

 

Laddningsnätet utvidgas kraftigt år 2014

I början av detta år fanns det 330 laddningsbara bilar och 261 offentliga laddningspunkter, av vilka nio var snabbladdningspunkter. Redan till nästa sommar fördubblas snabbladdningspunkterna: Liikennevirta och biltillverkaren Nissan har knutit ett avtal gällande utvidgande av snabbladdningsnätet i städerna i Finland och längs riksvägarna. De nya snabbladdningspunkterna kommer till följande städer: Laitila, Nådendal, Vanda, Kotka, Mäntsälä, Åbo, Björneborg, Vasa, Uleåborg, Raumo, Nystad, Jakobstad och Ekenäs.

 

Tilläggsuppgifter:

Jussi Palola, tf. Verkställande direktör, Liikennevirta Oy, tel. 050 434 0132, jussi.palola(a)virta.fi

Tuomo Kantola, styrelseordförande, tel. 050 310 0183, tuomo.kantola(a)jenergia.fi

Om du som privatperson vill ha en laddningspunkt till din elbil, kontakta elbolaget som tillhandahåller Virtapiste-tjänster.

Pressmaterial finns här www.virta.fi

 

Aktionärsbolagens representanter:

Ekenäs Energi, Roald Schoultz, roald.schoultz@ekenasenergi.fi tel. 040 846 2184

Helsingin Energia, Markus Lehtonen, markus.lehtonen@helen.fi  tel. 09 6172475

Oy Herrfors Ab, Andreas Rasmus, andreas.rasmus@katterno.fi, tel. 044 781 5396

Imatran Seudun Sähkö Oy, Pentti Niemeläinen, pentti.niemelainen@issoy.fi, tel. 040 5537145

Jyväskylän Energia Oy, Risto Ryymin, risto.ryymin@jenergia.fi, tel. 050 591 0410

Kotkan Energia Oy, Pekka Sihvonen, pekka.sihvonen@kotkanenergia.fi tel. 044 709 9500

Lännen Omavoima Oy, Marko Haapala, marko.haapala@raumanenergia.fi tel. 044 339 9710

Mäntsälän Sähkö Oy, Esa Muukka, esa.muukka@msoy.fi tel. 044 723 3320

Naantalin Energia Oy, Pasi Haarala, pasi.haarala@naantalinenergia.fi tel. 02 436 2911

Nykarleby Kraftverk, Pekka Siekkinen, pekka.siekkinen@nkab.fi, tel. 050 517 9042

Oulun Energia, Arto Sutinen, arto.sutinen@oulunenergia.fi  tel. 044 703 3130

Pori Energia Oy, Jouko Kataja, jouko.kataja@porienergia.fi tel. 044 701 2120

Porvoon Energia Oy, Jukka Rouhiainen, jukka.rouhiainen@porvoonenergia.fi tel. 040 334 6638

Turku Energia Oy, Antto Kulla, Antto.Kulla@turkuenergia.fi tel. 050 5573 257

Vaasan Sähkö Oy, Hannu Linna, hannu.linna@vaasansahko.fi tel. 050 552 7120

Vantaan Energia Oy, Vesa Hynninen, vesa.hynninen@vantaanenergia.fi tel. 050 585 7813

Vatajankosken Sähkö Oy, Juha Lindholm juha.lindholm@vatajankoski.fi tel. 044 578 2522

 

Samarbetspartners:

Fingrid, Risto Lindroos, risto.lindroos@fingrid.fi tel. 040 501 9996

Fortum, Rami Syväri, rami.syvari@fortum.com, tel. 040 709 5566

Nissan, Johanna Laune, jlaune@nissan-europe.com tel. 0400 440301